CNC Router'da Parçalar Nasıl İşlenir?

cnc router imalat
 

    CNC Router ile İmalat

CNC Routerlar bildiğiniz üzere bilgisayar kontörlü ile çalışan cihazlardır. Bu yazımızda bir ürünün tasarım aşamasından CNC router’larda imalatına kadar olan süreci basamak basamak anlatacağız.

Üretimi gerçekleştirilecek her bir ürünün ilk aşaması tasarımdır. Duyulan ihtiyacı karşılamaya yönelik üzerlerinde kafa patlatılan tasarımlar CAD (computer aided drawings) programları yani bilgisayar destekli çizim programları ile modellenir ve teknik çizime dökülür. Piyasada yaygın olarak kullanılan cad programları Autocad, Solidworks ve Catia’dır. Aynı amaca yönelik hazırlanmış cad yazılımları arasında seçim yaparken, ihtiyacınızı doğru belirlemeniz önemlidir. Bu size kullanım kolaylığı sağlar. Örneğin iki boyutlu çizimler yapacak iseniz Autocad sizin işinizi kolaylaştıracakkenüç boyutlu modellemelerde Autocad ile sıkıntılı anlar yaşarsınız.

İkinci aşama, bilgisayar ortamında tamamladığınız tasarımları üretim diline çevirmektir. İmal etmeyi düşündüğünüz ürünleri CNC router’ımızın anlayabileceği dile yani g-kodu programlama diline çevirmeliyiz ki CNC tezgahımız yapacağı işi eksiz olarak tanımlayabilsin. G kod programlama dili bilgisayar kontrollü tezgahlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen dildir. Öğrenilmesi oldukça basittir. Bu programlama dilinde (CNC Router için) kesici ucun hangi eksenlerde, ne kadar, hangi hızda ve nasıl gitmesi gerektiğini yazarız. G1, G2, G3, M ve T gibi kod kümeleri bulunur. Daha fazla bilgi için G kodu nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hazırladığımız tasarımlar kimi zaman çok basit olup g-kodlarını biz çıkarabilsekte genellikle zor ve kafa karıştırıcıdırlar. Bu nedenle, imalat konusunda uzmanlaşmış yazılım şirketleri CAM (computer aided manufacturing) adı verilen bilgisayar destekli üretim programları geliştirmişlerdir. Bu programlar hazırlamış olduğumuz çizimleri G programlama diline çevirirler. MasterCam, Lazycam, Solidcam ve Artcam yaygın olarak kullanılanlarıdır. Bu programlardan Solidcam ve Mastercam daha çok düzgün geometrili metal işleme işlemleri için uygunken, Artcam daha çok tasarım özgürlüğü sunarak rölyef kalıp çıkartılması gibi sanatsal imalata daha uygundur.

Üretimin üçüncü ve son aşaması, çıkartılan g kodlarının CNC router’ımızın ara yüzüne yükleme ve iş parçacığının pozisyonuna uygun koordinat sistemini ayarlamaktır. Üretime geçerken tablamıza işlem yapacağımız malzemeyi sağlam bir şekilde bağlamalıyız. Böylece, iş parçamız kesicimizin uygulayacağı kuvvetler ile hareket etmesin ve titreyerek üretim kalitesini düşürmesin. İş parçacığının sabitlenmesinin ardından yazılıma yüklediğimiz g kodunu çalıştırarak üretimi başlatabiliriz.

Üretim için gerekli kesici takımların seçimi ve besleme hızı gibi parametrelerin belirlenmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için CNC Router İmalat Parametreleri ziyaret edebilirsiniz.