CNC Router Üretim Bilgileri

cnc imalat parametreleri
 

     CNC Router İmalat Parametreleri

CNC Routerlar hassas işleme yeteneğine sahip ve demir-çelik haricindeki malzemeleri işleyebilecek kadar güçlü cihazlardır. İmalat esnasında birçok farklı parametre kontrol ederler. Bu parametreleri aşağıda sırası ile inceleyebilirsiniz.


1) CNC Router ile işlenebilecek malzemeler; CNC routerlar dik işleme merkezleridir. CNC router’ları köprülü freze tezgahlarından ayıran özellik işleme alanlarının daha büyük olması ve buna bağlı olarak azalan mukavemet değerleridir (gücü ve rijitlikleri de diyebiliriz). Bu nedenle cnc router ile demir çelik ve türevleri olan malzemeler işlenemez. Bunların yerine pirinç, bronz, alüminyum, pleksiglas, akrilik, mdf, sunta, kontraplak gibi yumuşak malzemeler rahatlıkla işlenebilir.


2) Kesici bıçak; Malzeme yüzeyinden talaş kaldırarak şekil verecek olan bıçakların seçimi çok önemlidir. Seçeceğimiz bıçağın çapını, geometrisini, bıçak sayısını (kesici ağız) ve malzemesini kaliteli işçilik için doğru seçmeliyiz. Kötü bıçak seçimi, işlem sırasında kırılabileceği gibi iş parçacığımızın da canını okuyabilir. Alüminyum işlerken en az 5 mm çapında tek ağızlı HSS çakılar işinizi görürken, ahşap malzemeleri işlemede çift bıçaklı karbür uçları kullanabilirsiniz.


3) CNC Router ile işleme hızı; CNC routerlar da işleme hızı birçok parametreye bağlıdır. Bunlardan ilki işlenecek malzemenin türüdür. Her malzemenin farklı bir işleme hızı vardır. Örneğin bu değer alüminyum için …… iken mdf için….. Malzeme seçiminden sonra yaptığımız kesici bıçak seçimi de imalat esnasında spindle devrini ve eksen besleme hızını belirlemek için önemlidir. Ayrıca bu iki parametreyi kaba kesim mi yoksa son işleme mi olduğunu bilerek hesaplarsak spindle devri ve eksen hareket hızı (feed) için en doğru değerleri yakalamış oluruz. Bu sayede işleme sürelerini kısaltır ve daha ekonomik üretim yaparız.

Bu işe yeni başlayanlara öğrenme sürecinde imalat parametrelerini ayarlarken tecrübeli ve profesyonel birilerinden yardım almalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda, Maintek ekibi olarak info@maintek.com.tr adresine göndereceğiniz yardım taleplerine en kısa sürede geri dönüş yapabiliriz.